Rewitalizacja Łaźni i Stolarni
Rewitalizacji Łaźni i Stolarni w Katowicach
Lokalizacja:
Rok realizacji:
Zakres prac:
Katowice, Muzeum Śląskie
2017
projekt koncepcyjny
projekt budowlany
projekt wykonawczy
Rozwiązani projektowe
Pierwszy zakres prac projektowych na terenie „Nowego Muzeum”, w ramach I etapu rewitalizacji terenów pokopalnianych, wykonany przez PA NOVA S.A,. obejmował realizację wjazdowej drogi na teren nowego kompleksu (projekt 2009, realizacja 2103). Droga, pełniąca również rolę pożarowego wjazdu, otoczona została z 2 stron murami oporowymi pokrytymi blachą kortenową. Mury zwieńczone zostały szklanymi i kortenowymi balustradami. Blacha po jednej stronie została sperforowana w napisy w gwarze śląskiej co miało podkreślić przynależność miejsca do lokalnej kultury. Po drugiej stronie w mur wkomponowano gabloty na plakaty informujące o aktualnych wydarzeniach w muzeum. Całość dopełniało wielobarwne oświetlenie zarówno posadzkowe jak i ścienne.
Na terenie Nowego Muzeum Śląskiego, obok nowoczesnych ukrytych pod ziemią gmachów zrealizowanych w ramach I etapu rewitalizacji , znajdował się szereg ceglanych, poprzemysłowych i pokopalnianych budynków.
W ramach kolejnego, II etapu rewitalizacji Kwartału Muzeów P.A. Nova S.A. wykonała projekt renowacji i adaptacji dwóch istniejących, historycznych budynków pokopalnianych – łaźni głównej i stolarni – z przeznaczeniem na cele muzealne wraz z zagospodarowaniem otaczającego je terenu i budową parkingu naziemnego dla samochodów osobowych i autokarów.
Główną ideą projektu było zachowanie dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska poprzez adaptację obiektów pokopalnianych do funkcji muzealnych z poszanowaniem detalu i formy architektonicznej zabytkowych budynków. Dodatkowo ważne było stworzenie przestrzeni publicznej i parkowej stanowiącej poszerzenie i uzupełnienie oferty Muzeum Śląskiego i Katowickiej Strefy Kultury.