Nowy obiekt w Parku Chorzowskim
Polaricum
iii miejsce
- Projekt koncepcyjny
- Projekt konkursowy
o projekcie
Utworzenie tego typu tematycznego założenia w polskim klimacie „określanym, jako przejściowy – pomiędzy ciepłym, morskim klimatem zachodniej Europy, a kontynentalnym obejmującym Ukrainę i Rosję”, wymaga specyficznych rozwiązań. Utworzenia Założenia Krajobrazowego oddającego surowy charakter biegunowego krajobrazu oraz zaadaptowanej do naszych warunków klimatycznych roślinności podbiegunowej. Dominantą tego założenia winien być obiekt kubaturowy, którego prosta surowa forma nawiązuje do tektoniki dryfującej góry lodowej, szczelin, kraterów i odrywających się, opadających do morza lodowych ścian.
Tak odmienne Założenie Krajobrazowe wymaga znaczącej interwencji w krajobrazie parku, stąd decyzja o realizacji Założenia Krajobrazowego „Polaricum” na takiej powierzchni terenu, która w minimalny sposób zaingeruje w istniejący drzewostan.
IDEA
Kula ziemska, siatka południków i równoleżników, oś obrotu ziemi odchylona od pionu o 23O, przebieg 19 południka, to inspiracje odwołujące się do astro-geograficznech odniesień „Polaricum”.
MIEJSCE
Wybór lokalizacji, w południowo – zachodniej części wskazanego obszaru, na głównej osi kompozycyjnej ŚOZ przebiegającej od bramy południowej (kontynuacja Alei Żyrafy), w kierunku Kotliny Dinozaurów, to inspiracje odwołujące się do archetypicznej, krajobrazowo-parkowej kompozycji urbanistycznej założenia ŚOZ.
Zasięg założenia krajobrazowego „Polaricum” staje się z jednej strony wynikiem: wyboru lokalizacji, przebiegu istniejących i planowanych ścieżek łączących ważne miejsca ŚOZ, przebiegu zaadaptowanych dróg wewnętrznych, z drugiej kształtu i geometrii terenu, którego inspiracją jest wielokątna amorficzna struktura kryształów lodu.
OBIEKT
Inspiracją stała się góra lodowa, jej skala i dominacja w krajobrazie polarnym, proporcje części nadziemnej i podziemnej, surowość i spójność formy, mimo szeregu rys, spękań, kraterów, odłamujących się tafli lodu i schodzących do morza lodowych ścian.
Polaricum
Lokalizacja: Leśna, Chorzów
Powierzchnia terenu: 13 055 m2
Powierzchnia zabudowy: 4 270 m2
Rok: 2016
Etap: Koncepcja
Typ: Projekt Konkursowy
Nagroda: III Nagroda
Zakres prac:
- projekt konkursowy – koncepcja architektoniczna
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/users/panovastudio/public_html/wp-content/plugins/elementor/includes/base/widget-base.php on line 223
Warning: Undefined array key -1 in /home/users/panovastudio/public_html/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 695
ZESPÓŁ :
Zespół Projektowy:
- Stanisław Lessaer
- Anna Lessaer
- Jan Lessaer
- Radosław Cioch
- Monika Cyganek
NASZĄ WIZYTÓWKĄ SĄ UNIKALNE PROJEKTY ARCHITEKTONICZNE
DOŚWIADCZENIA
I WYRÓŻNIEŃ
PROJEKTÓW